Roskilde

Roskilde w Danii
Centrum Roskilde z widokiem na zabytkową katedrę. Fot. Nils Jepsen

Już w VI w. na brzegach zelandzkiego fiordu na miejscu obecnego Roskilde istniały osady portowo-handlowe. W 980 roku król Harald Sinozęby przeniósł stolicę Danii z Jelling do Roskilde i wybudował w mieście rezydencję królewską oraz pierwszy na Zelandii kościół, dzięki czemu miasto stało się ważnym ośrodkiem politycznym i religijnym, a od XI wieku – siedzibą biskupstwa.

We wczesnym średniowieczu Roskilde było jednym z największych miast północnej Europy i centrum intelektualnym Danii. W ówczesnej stolicy pracował m.in. najsłynniejszy duński kronikarz Saxo Grammaticus, działała też znana z wysokiego poziomu nauczania szkoła katedralna.

Roskilde utraciło funkcje stołeczne kiedy w 1443 roku król Chrystian III przeniósł swoją siedzibę do Kopenhagi, a niecałe sto lat później to samo uczynił biskup. Nastąpił wówczas stopniowy spadek znaczenia miasta i stagnacja gospodarcza. Podczas reformacji doszło do splądrowania pałacu ostatniego katolickiego biskupa Roskilde, zburzenia wielu kościołów i klasztorów.

Kolejne nieszczęścia spadały na Roskilde przez następne stulecia wraz z wojnami duńsko-szwedzkimi, wielkimi pożarami i epidemią zarazy. Ożywienie gospodarcze przyniosło dopiero doprowadzenie do miasta w 1847 roku jednej z pierwszych linii kolejowych w Danii. W XIX wieku w Roskilde powstało wiele zakładów przemysłowych, w tym fabryka papieru, odlewnia żelaza i fabryka maszyn.

Od 1972 roku Roskilde jest miastem uniwersyteckim, w którym kształci się ok. 9 tysięcy studentów duńskich i zagranicznych, w tym również Polaków. Jednak najwięcej młodych ludzi do miasta każdego lata przyciąga jeden z największych w Europie festiwali muzyki rockowej. Latem na wolnym powietrzu w Roskilde można też posłuchać muzyki jazzowej lub obejrzeć przedstawienie operowe.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych Roskilde należy wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO katedra, w której przez wieki chowano duńskich królów, biskupów i arystokratów.

Miłośnicy historii chętnie odwiedzają też Muzeum Łodzi Wikingów, którego główną atrakcją są oryginalne łodzie z XI wieku. W muzeum znajduje się także wystawa poświęcona Wikingom oraz eksperymentalna stocznia, w której przy wykorzystaniu tradycyjnych metod buduje się kopie dawnych łodzi.

Komentarze

#1 szczecin berlin bus

#2 ozdoby do włosów

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO