Susanne Bier

Duńska reżyserka Susanne Bier
Susanne Bier należy do czołowych przedstawicieli duńskiego kina.

Ur. 15 kwietnia 1960 w Kopenhadze.

Zanim Susanne Bier ukończyła w 1987 roku reżyserię w kopenhaskiej Szkole Filmowej, studiowała na Akademii Sztuk i Designu w Jerozolimie i architekturę w Londynie. Jej film dyplomowy „De Saliges Ø” zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmów Studenckich w Monachium i został przyjęty do dystrybucji przez brytyjski Channel Four.

Susanne Bier specjalizuje się w kinie psychologicznym. W pełnym metrażu debiutowała na początku lat 90. Jej filmy były wielokrotnie nagradzane w Danii i za granicą. Komedia romantyczna „Jedyny, jedyna” z 1999 roku otrzymała wiele nagród na Festiwalu Filmów Duńskich i odniosła ogromny sukces kinowy w Danii.

W 2002 Susanne Bier zrealizowała według zasad Dogmy dramat „Otwarte serca”. Film został dobrze przyjęty przez krytykę, był przebojem kinowym w Danii i brał udział w wielu festiwalach filmowych, łącznie z Międzynarodowym Festiwalem Filmów w Toronto, San Sebastian, czy Londynie. Obrazem tym Bier rozpoczęła współpracę ze scenarzystą Andersem Thomasem Jensenem.

Uznanie duńskiej reżyserce przyniósł dramat „Bracia” z 2004 roku, ukazujący relacje między tytułowymi braćmi - zawodowym wojskowym i kryminalistą. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie, częściowo w ogarniętym wojną Afganistanie.

Dwa lata później Susanne Bier nakręciła nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny „Tuż po weselu”, a w 2007 roku powstał pierwszy amerykański film duńskiej reżyserki „Things We Lost in the Fire” z Halle Berry i Benicio Del Toro w rolach głównych.

Największym dotychczasowym sukcesem Susanne Bier okazał się dramat „W lepszym świecie”, za który w 2011 roku otrzymała Złoty Glob i Oscara.

Oprócz filmów fabularnych, Bier kręci także krótkometrażówki, teledyski i spoty reklamowe.

Komentarze

#1 etykiety termiczne 100x170

#2 przepompownia ścieków domowa

#3 tłumacz języka szwedzkiego

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO