Thomas Gravesen

Duński piłkarz Thomas Gravesen
Thomas Gravesen występował w najlepszych europejskich ligach piłkarskich. Fot. evertonfc.com

Ur. 11 marca 1976 w Vejle.

Thomas Gravesen jest wychowankiem duńskiego Vejle BK, jednak jego prawdziwa kariera piłkarska rozpoczęła się wraz z transferem do niemieckiego Hamburgera SV. Spędził tam trzy sezony, po czym przeniósł się do angielskiego Evertonu, rozegrał ponad 150 meczów, strzelając 12 goli. W dużym stopniu przyczynił się do 4 miejsca w lidze, czym zyskał sobie sympatię angielskich kibiców.

W 2005 został sprzedany do Realu Madryt za 2,5 mln funtów. Transfer ten nie był udany dla duńskiego piłkarza. Gravesen rozegrał tylko 35 meczów i po dwóch latach gry na hiszpańskich boiskach zaczął szukać nowego pracodawcy.

Zatrudnił go szkocki Celtic Glasgow. W 2007 roku piłkarz po słabych występach został wypożyczony do Evertonu, jednak i to nie pomogło mu wrócić do szczytowej formy. Profesjonalną karierę zakończył w 2008 roku.

W reprezentacji Danii Thomas Gravesen rozegrał 66 spotkań, zdobywając 5 bramek. Debiutował w październiku 1998 roku, w meczu z Czechami (porażka 0-1). Reprezentował swój kraj m. in na Euro 2004, wówczas Dania zakończyła zmagania na ćwierćfinale.

Thomas Gravesen na boisku wyróżniał się walecznością, a czasami, niestety, także brutalnością.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO