Transport w Danii

komunikacja miejska Kopenhaga Dania
Duńskie autobusy są nowoczesne, wygodne i zazwyczaj punktualne. Fot. infodania.eu

Samochód

Bezpłatna sieć duńskich dróg i autostrad należy do najlepszych na świecie. Autostrady pozwalają na sprawne przemieszczanie się między miastami samochodem czy autokarem, zaś mniejsze drogi lokalne umożliwiają zwiedzanie Danii na rowerze.

Między wyspami a Półwyspem Jutlandzkim można się przemieszczać płatnymi promami lub mostami, z których większość jest bezpłatna. Płatny jest przejazd z Zelandii na Fionię przez most nad cieśniną Wielki Bełt.

W Danii honorowane jest polskie prawo jazdy. Samochód musi być zaopatrzony w tablice rejestracyjne i znak kraju pochodzenia. Kierowca jest zobowiązany legitymować się ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. W trakcie jazdy kierowca i pasażerowie mają obowiązek zapięcia pasów bezpieczeństwa, a dzieci do 3 lat muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych. Przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania.

Na duńskich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/godz., a na drogach poza terenem zabudowanym - do 80 km/godz. W miastach prędkość poruszania się pojazdem mechanicznym ograniczona do 50 km/godz. Maksymalna zawartość alkoholu we krwi prowadzących pojazdy samochodowe i jednośladowe może wynosić 0,5 mg/ml.

Korzystając z parkingów niepłatnych należy ustawić krążek zegarowy (do nabycia na każdej stacji benzynowej) zamocowany po wewnętrznej stronie przedniej szyby samochodu. Na parkingach płatnych należy wykupić bilet w najbliższym parkomacie i umieścić go za przednią szybą samochodu. W przypadku awarii na autostradzie należy wezwać pomoc drogową, którą oferuje m.in. firma Falck.

Pociąg / Autobus

Duńskie Koleje Państwowe /DSB/ tworzą gęstą sieć połączeń kolejowych na terenie całej Danii. Do dyspozycji podróżnych są pociągi InterCity i pociągi pośpieszne „Lyntog”, oferujące szybkie połączenia Kopenhagi z głównymi miastami Zelandii, Fionii i Jutlandii. Rezerwacja biletów nie jest konieczna, ale można jej dokonać na stronie www.dsb.dk. Ceny biletów kolejowych wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset DKK.

Między większością duńskich miejscowości funkcjonują też połączenia autobusowe.

Wybór rodzaju połączenia ułatwia Journey Planner.

Samolot

Skandynawskie Linie Lotnicze SAS oferują też krajowe połączenia lotnicze na trasach Kopenhaga – Aarhus i Kopenhaga – Aalborg. Ceny biletów lotniczych na trasach krajowych wynoszą kilkaset DKK. Rezerwacji biletów dokonać można na stronie: www.flysas.com

Transport w mieście

Najwygodniejszą formą przemieszczania się po Kopenhadze jest metro i kolejka miejska. W stolicy oraz większości duńskich miast kursują też autobusy miejskie. Jednorazowy przejazd publicznym środkiem transportu w mieście kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu DKK. Możliwe jest też nabycie biletów całodziennych lub 3-dniowych.

W większości duńskich miast działają również firmy taksówkowe, dysponujące zazwyczaj nowymi i wygodnymi samochodami. Duńskie taksówki należą jednak do najdroższych na świecie.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO