Viborg

Katedra w Viborg
Katedra jest najbardziej okazałym zabytkiem Viborga. Fot. Slaunger

Najstarsze ślady osadnictwa nad jeziorami Nørresø i Søndersø pochodzą z epoki żelaza. W czasach pogańskich składano na terenie obecnego Viborga tutaj ofiary nordyckim bogom. Od XI w. miasto było siedzibą biskupa, a od 1150 r. ośrodkiem handlowym. Król Kanut Wielki założył w Viborgu mennicę.

Od średniowiecza Viborg był miejscem zwoływania zgromadzenia ludowego, na którym m.in. wybierano i obwoływano królów. Ostatnim królem obwołanym w Viborgu w 1655 roku był Chrystian V.

Najsłynniejszym budynkiem w mieście jest XII-wieczna katedra z XII w. W 1259 roku odbyła się w niej koronacja Eryka V na króla Danii.

W Viborgu, od luterańskich kazań Hansa Tausena w 1528 roku zaczęła się duńska reformacja. Kazania Tausena były drukowane przez założoną w mieście w tym samym roku drukarnię. Po reformacji z 5 klasztorów i 12 kościołów, jakie znajdowały się w Viborgu, ocalały jedynie kościół dominikański z 1227 roku, klasztor franciszkański z 1235 roku oraz katedra.

W okresie reformacji Viborg stał się największym miastem na Jutlandii, ale podupadł w kolejnych stuleciach. W znacznym stopniu przyczyniły się do tego 3 wielkie pożary. W XVII wieku miasto zostało splądrowane przez oddziały Wallensteina i było okupowane przez Szwedów.

W 1817 r. w Viborgu założono pierwszą bibliotekę publiczną na Jutlandii. Rozkwit miasta nastąpił w II połowie XIX wieku wraz z wybudowaniem kolei i zagospodarowaniem okolicznych wrzosowisk.

Podczas wojny o Szlezwik w 1864 roku miasto było okupowane przez Prusaków, a w czasie II Wojny Światowej przez wojska niemieckie. W Viborgu przeprowadzono liczne akcje sabotażowe przeciwko hitlerowskim okupantom.

Obecnie Viborg jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym, stolicą regionu Środkowa Jutlandia. Miasto liczy ponad 34 tysiące mieszkańców.

W Viborgu działa kilkanaście szkół średnich oraz uczelnie pomaturalne. Ich absolwenci znajdują zatrudnienie w miejscowych firmach tekstylnych, informatycznych i w branży usługowej. Sławy miastu przysparza lokalny klub żeńskiej piłki ręcznej Viborg HK, który regularnie odnosi sukcesy na europejskich parkietach.

Turystom Viborg oferuje liczne zabytki sakralne, atrakcje w postaci międzynarodowych imprez kulturalnych, jak festiwal muzyki folkowej i festiwal malowania bilbordów oraz wiele możliwości aktywnego wypoczynku, od żeglarstwa, poprzez wycieczki rowerowe po malowniczej okolicy, po grę w golfa na pięknie położonych polach golfowych.

Komentarze

#1 monitoring mediów

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO