Wilson Kosgei Kipketer

Duński biegacz Wilson Kipketer
Wilson Kosgei Kipketer. Fot. Julian Lim

Ur. 12 grudnia 1972 w Kapsabet (Kenia).

Wilson Kipketer rozpoczął swoją karierę sportową w katolickiej szkole Świętego Patryka w Iten, specjalizującej się w wychowywaniu młodych biegaczy. Na arenie międzynarodowej debiutował jako junior (jeszcze w barwach Kenii) w 1988 roku, występem na młodzieżowych mistrzostwach świata w Kanadzie i dwa lata później w Santiago de Chile (4. miejsce w biegu na 800m.).

Wielka sława i sukcesy Kenijczyka nadeszły wraz z przeprowadzką do Danii w ramach wymiany studenckiej w 1990 roku. Kipketer otrzymał duńskie obywatelstwo w 1994 roku. Rok później w szwedzkim Goeteborgu zdobył pierwszy tytuł mistrza świata na 800 m.

Niestety, sportowiec nie otrzymał pozwolenia od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na udział w Igrzyskach w Atlancie w 1996 roku. Najlepszy dla biegacza okazał się rok 1997, kiedy to zdobył podwójny tytuł mistrza świata na 800 m. - w hali i na otwartym stadionie, ustanawiając rekordy świata w tych konkurencjach.

W 1998 roku Kipketer odwiedził rodzinną wioskę w Kenii i podczas tej wizyty zachorował na malarię. Choroba wykluczyła go z występów na sześć miesięcy, zaś sam sportowiec zaczął myśleć o zakończeniu kariery.

Szczęśliwie jednak wrócił na bieżnię i w 1999 roku zdobył swój trzeci tytuł mistrza świata na otwartym stadionie i wicemistrzostwo w hali. W roku olimpijskim dwukrotnie bił halowy rekord świata, jednak na Igrzyskach w Sydney zająl drugie miejsce, przegrywając 0,06 sekundy.

Wilson Kipketer występował na zawodach Ligii Europy i Światowych Finałach Lekkoatletycznych IAAF. W 2003 roku zdobył swój ostatni medal mistrzostw świata, a rok później w Atenach brązowy medal Igrzysk Olimpijskich.

Lekkoatleta zakończył karierę w 2005 roku. Planował jeszcze wystąpić na ME w Goeteborgu, jednak współpracy odmówił mu jego wieloletni trener z Polski - Sławomir Nowak.

Obecnie Kipketer jest członkiem międzynarodowej organizacji „Champions for Peace”.

Komentarze

#1 etykiety termotransferowe 100

#2 separator tłuszczu

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO