Duńczycy szukają życia na innych planetach

Przez ostatnie 9 lat Uffe Gråe Jørgensen z Uniwersytetu Kopenhaskiego i jego 25-osobowy zespół pracowali nad nową techniką wykrywania małych planet wokół innych gwiazd. Dwa lata temu podjęli współpracę z naukowcami z Uniwersytetu Aarhus, której celem było zbudowanie nowego teleskopu, umożliwiającego bardziej szczegółowe badanie innych systemów gwiezdnych. Współpraca przyniosła oczekiwany sukces.

Odpowiedź za 10 lat

Nowy teleskop, wykorzystujący najnowocześniejsze techniki wizyjne, umożliwi obserwację większej niż dotychczas liczby mniejszych planet w innych układach gwiezdnych.

„Przez 3 tysiące lat zadawaliśmy pytania, czy nasz Układ Słoneczny jest jedyny w swoim rodzaju, czy takich układów jest więcej? Ile jest w kosmosie planet podobnych do Ziemi? W ciągu najbliższych 10 lat uzyskamy na nie odpowiedzi”, zapewnił Gråe Jørgensen w wywiadzie dla portalu Videnskab.dk

Obserwacje przez całą dobę

Następny etap poszukiwania nowych planet zakłada rozmieszczenie 8 nowoczesnych teleskopów w obserwatoriach na całym świecie. Umożliwi to obserwowanie przestrzeni kosmicznej przy pomocy najnowszych urządzeń przez całą dobę.

Uffe Gråe Jørgensen ma nadzieję, że jego wynalazek przyczyni się do odkrycia 100 nowych planet rocznie, w tym przynajmniej jednej, która będzie podobna do Ziemi.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO