Duńskie atrakcje w ramach festiwalu Nordisk

Festiwal Kultury Skandynawskiej
Festiwal Kultury Skandynawskiej już po raz drugi odbędzie się w Poznaniu.

Już drugi rok z rzędu festiwal Nordisk będzie odkrywał przed Poznaniakami uroki krajów nordyckich. Festiwal ruszył pierwszy raz w zeszłym roku jako spontaniczna reakcja na rosnące zainteresowanie krajami północy. Program tegorocznej edycji jest bardzo bogaty i skierowany do różnych odbiorców. Każdy znajdzie coś dla siebie - laik i pasjonata, dorośli i dzieci.

Wśród oferowanych nam atrakcji znajdują się wykłady, dyskusje, koncerty, słuchowiska, wystawy i filmy. Dla zgłodniałych atrakcji kulinarnych polecamy spotkania poświęcone kuchni skandynawskiej a najwytrwalszym entuzjastom pokazowe lekcje językowe, choć z zapisaniem się na nie trzeba się bardzo spieszyć, bo mimo że do rozpoczęcia festiwalu pozostał jeszcze tydzień, zainteresowanie lekcjami przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów.

Nordyckie czy skandynawskie

Nordisk oznacza północ lub kraje północy, tak też najczęściej określają się ich mieszkańcy, podczas gdy my w Polsce częściej słyszymy o Skandynawii, w skład której wchodzą jedynie Dania, Szwecja i Norwegia. Dzięki festiwalowi dowiemy się więc więcej nie tylko o Skandynawii, ale szerzej o całej północy związanej historycznie i kulturalnie z krajami skandynawskimi. Wśród wielu różnorodnych atrakcji będzie też parę typowo duńskich ciekawostek.

Grenlandia i nie tylko

Bardzo ciekawe wydają się punkty programu dotyczące kultury Grenlandii i Wysp Owczych, o których słyszymy w Polsce rzadziej niż o pozostałych terenach północy. Szczególnie interesująco brzmi zaproszenie na wykłady o działalności duńskiego polarnika, Knuda Rasmussena oraz o stereotypie Grenlandczyka w Polsce i w Danii (16 lutego, w Collegium Novum i CK Zamek). Dla miłośników literatury faktu będzie okazja do spotkania się z autorami książki pt. „81:1. Opowieści z Wysp Owczych” wydanej przez wydawnictwo Czarne. Oprócz rozmowy z sympatycznymi podróżnikami będzie tam można obejrzeć slajdy i krótkie filmy dokumentalne o Wyspach Owczych.

Duńskie filmy

Dzięki współpracy organizatorów z Kinem Muza oraz Duńskim Instytutem Kultury, Ambasadą Danii oraz Duńskim Instytutem Filmowym przez cały okres trwania festiwalu oglądać będzie można wybór nieznanych szerokiej publiczności filmów z Danii. Nie zabraknie filmów dla dzieci, szczególnie że w Poznaniu akurat wtedy będą trwać ferie zimowe. Polecamy uwadze film dla młodzieży „Mali hakerzy” (środa 15 lutego., godz. 12.00, Kino Muza) oraz dla najmłodszych duński poranek rodzinny (18 lutego, godz. 11.00, Kino Muza). O filmach czytajcie na stronie kina Muza.

Oprócz nowych produkcji polecamy uwadze duńskie klasyki - filmy z udziałem duńskiej gwiazdy kina niemego Asty Nielsen (m.in. 22 lutego, godz. 19.00 w CK Zamek).

Za organizację festiwalu odpowiadają cztery instytucje Katedra Skandynawistyki UAM, Centrum Kultury Zamek, Fundacja LuxSfera oraz Agencja Artystyczna L’arte. Partnerami projektu są m.in. Duński Instytut Kultury, Kino Muza, poznańskie klubo-księgarnie Głośna oraz Bookarest, klub u Bazyla, wydawnictwa Czarne i Zakamarki. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęły ambasady Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji, Towarzystwo Polska - Finalndia oraz Konsul Honorowy Danii w Poznaniu. Sponsorami II edycji festiwalu kultury skandynawskiej Nordisk są Kinnarps, Mjpdruk.pl i Olandia.

Więcej informacji na stronie festiwalu i na Facebooku.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO