Duńskie dzieci biją się najwięcej

Szkoła w Danii
W duńskich szkołach dzieci biją się częściej, niż w krajach sąsiednich. Fot. Ane Svane

56% duńskich 11-latków w ostatnim czasie brało udział przynajmniej w jednej bójce. To więcej niż w Szwecji, Norwegii, czy Finlandii. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Państwowy Instytut Zdrowia na Uniwersytecie Południowej Danii.

Bójki między lekcjami

Zdaniem duńskich naukowców, wynik badania wskazuje na to, że systemy edukacyjne pozostałych krajów skandynawskich lepiej radzą sobie z wychowywaniem dzieci.

„Uważam, że systemy edukacyjne w innych krajach nordyckich wcześniej doszły do wniosku, że szkolne bójki stanowią problem i postanowiły jemu zaradzić. Szkolne bójki są pod wieloma względami tak samo groźne jak mobbing, dlatego dobrze by było, gdyby nasz system również zaopiekował się uczniami, którzy cierpią z tego powodu”, twierdzi Bjørn Holstein z Uniwersytetu Południowej Danii.

W lepszym świecie

Na problem nadmiernej agresji wśród duńskich nastolatków zwracają uwagę znani artyści. Temat ten był jednym z motywów przewodnich nagrodzonego Oscarem dramatu Susanne Bier „W lepszym świecie”. W filmie szkolna przemoc omal nie doprowadziła do tragedii.

W prawdziwym życiu bywa podobnie, dlatego należy pochwalić duńskich naukowców za zwrócenie uwagi na ten poważny problem i konsekwentnie dążyć do stworzenia lepszego świata. Przecież nikt nie chce, żeby dzieci wyrastały na kiboli, kryminalistów, czy polityków skłonnych do wszczynania wojen.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO