Kopenhaga straci 16 kościołów

Holmens Kirke w Kopenhadze
Pragmatyczni Duńczycy rozumieją, że zbyt wiele kościołów, to też niedobrze. Fot. Heather Cowper

Władze kościelne w Kopenhadze zdecydowały o zamknięciu jednocześnie 16 przybytków modlitwy. Powodem tej decyzji jest niska frekwencja podczas nabożeństw odprawianych w stołecznych świątyniach. Ostatnio duńska prasa rozpisywała się o księżach, którzy wygłaszają kazania w pustych kościołach.

- Odbyliśmy zebranie, na którym jednogłośnie podjęliśmy decyzję o zamknięciu 16 kościołów. Teraz przeprowadzimy konsultacje z poszczególnymi radami parafialnymi. Jeśli będą one w stanie udowodnić, że nasza decyzja była błędna, to nie wykluczamy, że ją zmienimy – poinformowała przewodnicząca rady diecezjalnej Inge Lise Pedersen.

Kościół na nasze czasy

Kopenhaski biskup Peter Skov-Jakobsen nie obawia się, że decyzja rady będzie miała negatywny wpływ na życie duchowe mieszkańców duńskiej stolicy.

- Teraz liczba świątyń będzie dostosowana do liczby mieszkańców Kopenhagi. Chcemy, żeby w przyszłości nasz kościół w większym stopniu odpowiadał na współczesne potrzeby ludzi – powiedział biskup na antenie telewizji TV2.

Tylko 29% duńskich duchownych sprzeciwia się zamykaniu kościołów, które są rzadko uczęszczane przez wiernych. W Danii zdarzają się przypadki odwoływania nabożeństw z powodu braku uczestników.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO