Kopenhaga straci 16 kościołów
Władze kościelne w Kopenhadze zdecydowały o zamknięciu jednocześnie 16 przybytków modlitwy. Powodem tej decyzji jest niska frekwencja podczas nabożeństw odprawianych w stołecznych świątyniach. Ostatnio duńska prasa rozpisywała się o księżach, którzy wygłaszają kazania w pustych kościołach.
- Odbyliśmy zebranie, na którym jednogłośnie podjęliśmy decyzję o zamknięciu 16 kościołów. Teraz przeprowadzimy konsultacje z poszczególnymi radami parafialnymi. Jeśli będą one w stanie udowodnić, że nasza decyzja była błędna, to nie wykluczamy, że ją zmienimy – poinformowała przewodnicząca rady diecezjalnej Inge Lise Pedersen.
Kościół na nasze czasy
Kopenhaski biskup Peter Skov-Jakobsen nie obawia się, że decyzja rady będzie miała negatywny wpływ na życie duchowe mieszkańców duńskiej stolicy.
- Teraz liczba świątyń będzie dostosowana do liczby mieszkańców Kopenhagi. Chcemy, żeby w przyszłości nasz kościół w większym stopniu odpowiadał na współczesne potrzeby ludzi – powiedział biskup na antenie telewizji TV2.
Tylko 29% duńskich duchownych sprzeciwia się zamykaniu kościołów, które są rzadko uczęszczane przez wiernych. W Danii zdarzają się przypadki odwoływania nabożeństw z powodu braku uczestników.
- Zaloguj się, by odpowiadać















