Polskie prawo jazdy w Danii - ważne czy nie?

Duńskie prawo jazdy
Według przepisów UE, nie musimy wymieniać prawa jazdy w Danii. Fot. infodania.eu

Spośród polskich dokumentów, jakimi posługują się nasi rodacy w Danii kontrowersji i pytań dotyczy prawa jazdy. Wielu Polaków spotkało się ze strony duńskich urzędników, przede wszystkim policjantów, z nakazem wymiany polskiego prawa jazdy na duńskie. Zadajemy sobie wtedy to tytułowe pytanie i niestety nie wiemy czy ważne, czy nie? Wymienić, czy nie?

Wyrok Trybunału

W krajach Unii Europejskiej zasadą jest wzajemne uznawanie prawa jazdy. Do takiego wniosku doszedł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku zapadłym 1 marca 2012 odpowiadając na pytanie prawne niemieckiego sądu z Giesen. Pytanie zaś dotyczyło interpretacji Dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 w sprawie praw jazdy.

Trybunał w swym wyroku stwierdził przede wszystkim, że prawo Unii Europejskiej (Dyrektywa Rady91/439/EWG z dnia 29 lipca 1991 zastąpiona później Dyrektywą 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006) przewiduje wzajemne uznawanie bez jakichkolwiek formalności, praw jazdy wydanych przez państwa członkowskie. Do wydającego prawo jazdy państwa członkowskiego należy zbadanie, czy wszystkie warunki – w szczególności te dotyczące miejsca zamieszkania i zdolności do kierowania – są spełnione, a zatem, czy wydanie prawa jazdy było uzasadnione. Gdy organy jednego państwa członkowskiego wydały prawo jazdy, inne państwa członkowskie nie są uprawnione do badania przestrzegania warunków wydania przewidzianych w prawie unijnym. A zatem kwestionowanie przez organy państwa duńskiego ważności polskiego czy też innego prawa jazdy wydanego zgodnie z niniejszą Dyrektywą jest całkowicie bezprawne i bezzasadne.

Brońmy swoich racji

Nie bójmy się zatem zadać nakazującemu nam wymianę prawa jazdy urzędnikowi czy funkcjonariuszowi pytania o zgodność jego działań z prawem Unii Europejskiej, a w szczególności o zgodność z przywołaną wcześniej Dyrektywą unijną. Żądaj zawsze – w takich sytuacjach - podania podstawy prawnej, a wtedy może się okazać, że to Ty - a nie na odwrót – wprowadzisz w spore zakłopotanie reprezentującego państwo duńskie urzędnika czy funkcjonariusza.

Nie dajmy się zwariować i nie ulegajmy bezprawnym i jakże często nacjonalistycznym, graniczącym wręcz z szowinizmem działaniom urzędników i funkcjonariuszy, którzy podpierając się rzekomym prawem próbują wymusić na nas np. wymianę ważnego prawa jazdy. Przecież nikt nie wymieni nam dokumentu za darmo, musimy uiścić stosowną opłatę. Wszelkie tego typu czynności przysparzają gminom pieniędzy. Czy zawsze zgodnie z prawem?

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO