Szybki sukces młodych Duńczyków

Citrix
Gigant informatyczny Citrix kupił pomysł Duńczyków. Fot. Coolceasar

Trzech młodych duńskich informatyków założyło w 2009 roku firmę Podio. Nie uwierzyliby wtedy, że już trzy lata później ich główny produkt będzie wykorzystywany w 150 krajach przez 40 000 firm na całym świecie. Tym bardziej nawet przez myśl nie przeszłoby im, że amerykański potentat w świecie IT Citrix odkupi od nich firmę za utrzymywaną w tajemnicy sumę, jak plotki głoszą, kilkuset milionów koron. A jednak.

Dziennikarz Politiken Per Thiemann rozmawiał z założycielami firmy tuż po ogłoszeniu jej kupna przez Citrix w tym tygodniu.

Z piwnicy na Vesterbro do Silicon Valley

Podobno wszystko zaczęło się od niezadowolenia z braku efektywności komunikacji elektronicznej w pracy.

- Wszyscy wysyłali do siebie maile tam i z powrotem i nikt nie był w stanie rozróżnić, która z wersji dokumentu była najnowsza - mówi Jon Froda, jeden z założycieli Podio - Byliśmy pewni, że musiał istnieć jakiś inny, lepszy sposób na wspólne pracowanie w sieci.

Zebrali się więc w piwnicy w kopenhaskiej dzielnicy Vesterbro, by stworzyć system, który później został nazwany Podio. Rozmawiali ze sobą tylko po angielsku wychodząc z założenia, że tylko ten język dotrze do szerokiego odbiorcy. Dzisiaj w Podio pracują ludzie 13 różnych narodowości. W 2011 roku przyszedł wreszcie czas na wylansowanie produktu Podio w sercu świata IT czyli w San Francisco.

Duńskie party

By zaistnieć w wielkim świecie wszystkich swoich pracowników ściągnęli do San Francisco i na jeden tydzień złożyli z prowizorycznych mebli IKEA sklep, nie mając przecież żadnego namacalnego produktu do wyłożenia na wystawie. Na otwarciu zagrała kapela rockowa, goście dostali po piwie, a impreza trwała duńskim zwyczajem do samego rana.

W ten sposób promowali Podio w 18 miastach przez kolejne 3 miesiące, śpiąc w najtańszych hostelach, organizując wszystko we własnym zakresie. Ten szalony pomysł przyniósł wyniki. Duńczycy podkreślają jednak, że sukces przyszedł dzięki temu, że udało im się zebrać zespół ludzi, którzy nie tylko wierzą w osiągnięcie wspólnego celu, ale też umieją dobrze się razem bawić.

Zarówno założyciele Podio, jak i wszyscy pracownicy będą teraz dalej pracować na rozwojem platformy komunikacji wewnętrznej Podio pod szyldem amerykańskiej firmy Citrix. Historia jak z bajki ciągle więc nie dobiegła końca.

Podio w skrócie

• Podio to inaczej „facebook dla firm”.
• Tak jak w facebooku pracownicy mogą dzielić się ze sobą informacjami, filmami, obrazami; mogą komentować i tworzyć grupy, wszystko w jednym systemie, unikając wysyłania mejli.
• Mogą korzystać z takich funkcji jak Google Documents albo Dropbox.
• Podio umożliwia ponadto tworzenie swoich własnych małych aplikacji (tzw apps).
• Podios używany jest w tej chwili przez 40000 firm w 150 krajach m.in. przez Twitter i BMW.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO