Trzęsienie ziemi u wybrzeży Danii

Duńska wyspa Anholt
Ziemia zatrzęsła się niedaleko wyspy Anholt. Fot. JialiangGao

Niecodzienną pobudkę mieli dzisiaj mieszkańcy wybrzeża po obydwu stronach cieśniny Kattegat. Wczesnym rankiem pod wodami cieśniny, na południowy wschód od wyspy Anholt nastąpiło trzęsienie ziemi, którego skutki były odczuwalne zarówno w Danii, jak i w Szwecji.

- Obudziliśmy się, kiedy cały dom się trząsł, a ściany trzeszczały. Jeszcze nie sprawdziliśmy, czy na murach są jakieś pęknięcia – powiedzieli szwedzkiej agencji TT Anne i Mathias Elm z miasteczka Ängelholm.

Umiarkowane, ale odczuwalne

Jeszcze przed 7.00 Narodowy Instytut Geologiczny Danii i Grenlandii (Geus) odebrał ponad 30 zgłoszeń od zaniepokojonych wstrząsami mieszkańców Wschodniej Jutlandii.

- Obudziła nas deska do prasowania, która uderzała o drzwi naszej sypialni. Musieliśmy wstać i ją zabezpieczyć. Nie przypuszczaliśmy, że to mogło być trzęsienie ziemi – poinformowała agencję Ritzau Laura Trudsø z miejscowości Vig.

Dzisiejsze trzęsienie ziemi pod wodami cieśniny Kattegat miało siłę 4,4 stopni w skali Richtera. To znacznie mniej, niż pustoszące kraj trzęsienia w Japonii czy we Włoszech, ale również takie wstrząsy mogą być niebezpieczne.

Strefa sejsmiczna

Trzęsienia ziemi u wybrzeży Danii występują rzadko, ale dosyć regularnie. Poprzednie wstrząsy o sile 4,7 stopni zanotowano w 2010 roku niedaleko Thy w Północnej Jutlandii. Z kolei w 2008 roku wstrząsy o podobnej sile odczuwalne były w Kopenhadze.

Geus uspokaja mieszkańców Danii, że tym razem nie muszą obawiać się wstrząsów wtórnych.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO