Duńczycy zapraszają samotnych na święta

Risalamande
W wigilię Duńczycy chętnie podzielą się tradycyjnym ryżem z migdałami. Fot. Malene Thyssen

Z sondażu przeprowadzonego przez Epinion wynika, że aż 132 tysiące mieszkańców Danii samotnie spędzi święta Bożego Narodzenia. Jednak część z nich może skorzystać z gościnności sąsiadów, którzy zadeklarowali, że przy wigilijnym stole przygotują miejsce dla kogoś, kto nie ma z kim dzielić świątecznej radości.

Inicjatorem projektu Goście Świąteczni jest duński oddział Czerwonego Krzyża, który pomysł zaczerpnął od swojego norweskiego odpowiednika. Na stronie internetowej tej organizacji każdy mieszkaniec Danii może zgłosić się jako gospodarz lub gość wieczerzy wigilijnej. Akcji patronuje duńska telewizja DR.

Setki zgłoszeń

Akcja spotkała się z szerokim zainteresowaniem. Dotychczas chęć przyjęcia pod swój dach samotnej osoby na stronie Czerwonego Krzyża wyraziło 330 osób z całej Danii, w tym także znani politycy i celebryci.

- Uważam, że to bardzo dobry projekt. Sama chciałam znaleźć przez Internet kogoś, z kim mogłaby spędzić wigilię, więc kiedy przeczytałam o akcji Czerwonego Krzyża, postanowiłam się do niej przyłączyć. Teraz mam nadzieję, że ktoś skorzysta z mojego zaproszenia – powiedziała na antenie telewizji DR posłanka Duńskiej Partii Ludowej Liselott Brix.

Na razie z gościnności innych w ramach akcji postanowiło skorzystać 70 osób, ale do świąt zostało jeszcze trochę czasu, wiec prawdopodobnie znajdzie się więcej chętnych.

Komentarze

#1 druk etykiet

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO