Duńscy kandydaci do Oscara

Duńska reżyserka Pernille Fischer Christensen
Czy Pernille Fischer Christensen powtórzy sukces Susanne Bier? Fot. Siebbi
2011-08-13 11:04
Radek Krajewicz

Duńska Komisja Oscarowa wybrała trzy filmy, z których jeden w imieniu duńskiej kinematografii będzie walczył o nominację do Oscara za najlepszy film obcojęzyczny.

Szanse na reprezentowanie Danii w najbardziej prestiżowym konkursie filmowym na świecie otrzymały dramat „Rodzina” autorstwa Pernille Fischer Christensen, komedia „Superclásico” Ole Christiana Madsena oraz biograficzny film Martina Zandvlieta „Dirch”.

Trudny wybór

Dyrektor Duńskiego Instytutu Filmowego Henrik Bo Nielsen, który przewodniczy pracom Duńskiej Komisji Oscarowej, poinformował, że po zapoznaniu się z wieloma propozycjami jurorzy zgodnie uznali wybrane trzy filmy za najlepsze.

Wszystkie trzy produkcje zdążyły już zebrać bardzo przychylne recenzje. Film „Rodzina” w lutym 2010 roku otrzymał wyróżnienie krytyków na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie, a w duńskich kinach obejrzało go ponad 130 tysięcy osób. Jeszcze większym hitem kinowym okazała się komedia „Superclásico”, która w samej Danii przyciągnęła przed duży ekran ponad 184 tysiące widzów. Z kolei za kilka tygodni na ekrany duńskich kin wejdzie obraz „Dirch”, którego gwiazdorska obsada również zwiastuje wysoką oglądalność.

Komisja Oscarowa zbierze się ponownie 20 września i wówczas wyłoni duńskiego pretendenta do Oscara.

Obrona tytułu

W 2011 roku nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymała Susanne Bier. Jej dramat „W lepszym świecie” okazał się największym sukcesem duńskiej kinematografii od ponad 20 lat.

Tegorocznego reprezentanta Danii w oscarowych zmaganiach czeka więc niezwykle trudne zadanie, ale trzymamy kciuki.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO