Kopenhaga według Egona Olsena

Gang Olsena
Gang Olsena ukazał się również w wersji animowanej. Fot. A Film
2011-08-07 12:14
Krzysztof Żmuda-Trzebiatowski

Od lat ulubioną trasą turystów odwiedzających Królestwo Danii są miejsca związane z najsłynniejszym duńskim filmem „Gang Olsena”. Tego lata za sprawą najnowszej produkcji - filmu „Egon ma plan!” - zrealizowanego przed kilkoma miesiącami w technologii animacji komputerowej, wspomniany kierunek zwiedzania stał się szczególnie atrakcyjny.

Egon, Benny i Kjeld

Nikt tak nie rozsławił Kopenhagi ani malowniczych zakątków Danii, jak Egon Olsen i jego banda. Seria zabawnych perypetii trzech złodziejaszków z wielkimi planami na zdobycie milionów liczy łącznie 14 części, realizowanych sukcesywnie przez ponad 30 lat - od 1968 do 1999 roku. Poznajemy w nich nie tylko sylwetki Egona, Benny’ego oraz Kjelda z żoną Yvonne i niezapomnianym synem Børge, ale także obserwujemy, jak na przestrzeni lat wraz z bohaterami zmieniała się sama Kopenhaga.

Genialny plan

Egon, Benny i Kjeld mimowolnie wypromowali w Danii wiele interesujących miejsc. Jutlandia, Zelandia, Kopenhaga, a w niej: słynny park rozrywki Tivoli, królewski pałac Amelinborg, promenada Nyhavn, nadbrzeże portowe, kopenhaska Mała Syrenka, deptak Strøget, hotel d'Angleterre – wszystkie te miejsca i wiele innych zawsze będą miłośnikom filmu przywodzić na myśl sławny Gang Olsena.

Nie ma jednak w Kopenhadze bardziej znanego miejsca, jak słynne więzienie Vrisdløse w dzielnicy Albertslund, do którego prowadzi ulica nazwana w 2004 roku Egon Olsens Vej (ul. Egona Olsena). To w tym więzieniu Egon Olsen misternie układał każdy swój genialny plan.

Królestwo Danii - wakacje czy praca

Obecnie stolica Danii wabi zwiedzających również mnóstwem innych atrakcji, ponieważ turystyka jest bardzo ważną częścią duńskiej gospodarki. Wart wiele miliardów euro rocznie duński rynek turystyczny daje zatrudnienie setkom tysięcy pracowników. Z chwilą otwarcia rynku pracy w Danii dla nowych krajów Unii Europejskiej również pracownicy z Polski znajdują zatrudnienie w tym sektorze.

Ważnym elementem duńskiej turystyki są także szeroko rozpropagowane aktywne formy wypoczynku, w których do najważniejszych należą: golf, jeździectwo, a także polowania. Bornholm natomiast kusi pięknem przyrody i niezwykłą architekturą, a doskonale przygotowana infrastruktura przyciąga miłośników rowerów.

Jak wielki udział w promocji Królestwa Danii i jego atrakcji miał Gang Olsena, ocenić mogą sami turyści.

Komentarze

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO