Obniżka wynagrodzeń w Danii

Wynagrodzenie
W 2013 roku duńskie wynagrodzenia nie wzrosną. Fot. Højskolen Østersøen

Mieszkańcy Danii nie powinni oczekiwać, że w 2013 roku ich stopa życiowa znacząco się poprawi. Wręcz przeciwnie, realna wartość wynagrodzeń uzyskanych w tym kraju najprawdopodobniej ulegnie obniżeniu.

Tak wynika z sondażu, jaki dziennik Jyllands-Posten przeprowadził wśród 172 szefów największych przedsiębiorstw w Danii. Aż połowa respondentów spodziewa się, że w przyszłym roku pracowników ich firm będzie stać na mniej, niż teraz, a tylko 8% ankietowanych wierzy w realny wzrost pensji.

- Nie jestem zaskoczony tymi wypowiedziami. W tym roku widzieliśmy, jak wiele negocjacji płacowych zakończyło się obniżką wynagrodzeń. Patrząc w przyszłość, trudno jest dostrzec wyraźną poprawę sytuacji ekonomicznej – twierdzi Steen Nielsen z Konfederacji Przemysłu Duńskiego (DI) w wywiadzie dla Jyllands-Posten.

Optymistyczni ekonomiści

Aż tak ponuro w najbliższą przyszłość duńskiej gospodarki nie patrzą ekonomiści banków Nordea, Sydbank i Danske Bank. W ich ocenie, dzięki niskiej inflacji, realna wartość większości wynagrodzeń utrzyma się na obecnym poziomie.

- W 2013 roku wzrost płac będzie podobny jak w ostatnich latach, za to inflacja będzie niższa. Oznacza to, że realny wzrost wynagrodzeń będzie bliski zeru – zapowiada główny ekonomista banku Sydbank Jacob Graven na łamach Jyllands-Posten.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO