Anker Jørgensen

Anker Jørgensen Dania
Anker Jørgensen jest do dziś jednym z najbardziej popularnych polityków w Danii.

Ur. 13 lipca 1922 w Kopenhadze.

Pochodzi z rodziny robotniczej. W dzieciństwie stracił oboje rodziców. W wieku 14 lat roczpoczął pracę, najpierw jako roznosiciel prasy, a następnie pracownik magazynu.

Anker Jørgensen wcześnie zaangażował się w działalność polityczną na forum młodzieżowej organizacji Partii Socjaldemokratycznej (SDU) i związków zawodowych, zostając m.in. członkiem Rady Miejskiej w Kopenhadze i przewodniczącym Związku Duńskich Robotników.

Wstępując do parlamentu (1964) stał się jednym z czołowych polityków Partii Socjaldemokratycznej, a następnie liderem Socjaldemokratów (1972-1987).

Po ustąpieniu rządu Otto Kragha (1972) Anker Jørgensen został premierem Danii. Stanowisko to pisatował 5-krotnie (1972-1973, 1975-1982). Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej kraju w latach 1970-tych pozostał jednym z najbardziej popularnych polityków w Danii.

Jako szef duńskiego rządu Anker Jørgensen wzywał komunistyczne władze krajów Europy Środkowo-Wschodniej do respetkowania praw człowieka. W latach 1980-tych aktywnie wspierał polską opozycję demokratyczną, przemawiając na wiecach organizowanych przez związki zawodowe i duński komitet poparcia dla Solidarności.

Komentarze

#1 biologiczna oczyszczalnia

#2 zbiornik na wodę

#3 przejazdy szczecin berlin

#4 bransoletka sowa

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO