Lars von Trier

Duński reżyser Lars von Trier
Lars von Trier jest najbardziej znanym duńskim filmowcem. Fot. Rita Molnár

Ur. 30 kwietnia 1956 w Kopenhadze jako Lars Holbæk Trier.

Lars von Trier ukończył szkołę filmową w Kopenhadze. Jako student zrealizował kilka etiud filmowych, w tym „Nokturn” (1980) i „Obrazy wyzwolenia” (1982), ktróre zapewniły mu zwycięstwa w festiwalu filmów studenckich w Monachium.

Sławę i renomę nowatora przyniósł mu obraz "Element zbrodni" (1984), który razem z filmami „Epidemia” (1988) i „Europa” (1991) składa się na tzw. trylogię europejską.

W 1995 r. Lars von Trier wraz z grupą innych reżyserów skandynawskich ogłosił Manifest Grupy Filmowej "Dogma", który uznawany jest za jeden z najbardziej doniosłych aktów przemiany sztuki filmowej ostatnich dekad. Dziesięć reguł „Dogmy” zakładało m. in. naturalność plenerów, dźwięku i oświetlenia, zalecało filmowanie "z ręki" oraz zabraniało stosowania wszelkich efektów optycznych i filtrów. W warstwie fabularnej zakazywało przedstawiania powierzchownej akcji, retrospekcji oraz innych przesunięć w czasie i przestrzeni.

Zgodnie z zasadami „Dogmy” Lars von Trier zrealizował swój najbardziej kontrowersyjny film "Idioci" (1998), za który otrzymał nominację do Złotej Palmy.

Największe sukcesy duńskiego reżysera, to wyróżniony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes musical „Tańcząc w ciemnościach” (2000) oraz rozpoczynający tzw. trylogię amerykańską film „Dogville” (2003), za który Lars von Trier otrzymał Europejską Nagrodę Filmową.

Poza filmami pełnometrażowymi Lars von Trier jest także autorem dwóch seriali o nawiedzonym szpitalu, które powstały dla duńskiej telewizji – „Królestwo” i „Królestwo II”.

Komentarze

#1 etykiety długowieczne

#2 biopreparaty do oczyszczalni

#3 zbiornik plastikowy

#4 Maszyny budowlane Kalisz

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO