Duński sukces dzięki zaangażowaniu Polski

Premier Danii Helle Thorning-Schmidt
Premier Danii Helle Thorning-Schmidt jest zadowolona z unijnego porozumienia. Fot. eu2012.dk

Na zakończonych w kilka dni temu mistrzostwach Europy w piłce ręcznej reprezentacja Danii awansowała do półfinału dzięki dobrej postawie Polaków w meczu z Niemcami. Z kolei zdobywając złoty medal Duńczycy umożliwili polskiej drużynie udział w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich.

Zależności między sukcesami i niepowodzeniami naszych krajów przekładają się również na dziedziny mające kluczowy wpływ na poziom życia ich obywateli. Ostatnim tego przykładem jest brukselski szczyt UE.

Na poniedziałkowym spotkaniu przywódcy 25 państw, w tym Danii i Polski, zgodzili się na zawarcie traktatu fiskalnego. Zgodnie z osiągniętym kompromisem zdecydowano, że państwa pozostające poza eurolandem, które ratyfikują nowy traktat, powinny uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności, zmian w architekturze strefy euro oraz wdrażania traktatu przynajmniej raz w roku.

Premier Danii Helle Thorning-Schmidt, która w tym półroczu przewodniczy Radzie UE, nie kryła zadowolenia z porozumienia osiągniętego w Brukseli.

„Udało nam się uporać z wyzwaniami, z którymi zmagaliśmy się od grudnia. Przyłączenie się Danii do paktu fiskalnego zapewni nam możliwość udziału w kluczowych dyskusjach UE”, powiedziała szefowa duńskiego rządu po szczycie.

Istotne wsparcie

W opinii duńskich ekspertów ds. UE, premier Danii nie mogłaby mówić o sukcesie, gdyby nie to, że zdecydowanym stanowiskiem w sprawie udziału państw spoza strefy euro w pakcie fiskalnym wykazał się polski rząd.

„Możemy się cieszyć z tego, że Polska tak głośno krzyczała w tej sprawie”, stwierdziła Rebecca Adler Nielsen z Uniwersytetu w Kopenhadze na antenie telewizji DR.

Jej zdaniem, bez zaangażowania Polski kraje spoza eurolandu nie uzyskałyby możliwości uczestnictwa w szczytach dotyczących strefy euro.

Nowa umowa pod nazwą "Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej" ma zostać podpisana w marcu przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Jeśli traktat zostanie ratyfikowany przez przez 12 z 17 państw strefy euro, to wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO