Atrakcje wyspy Bornholm

Bornholm, port w Christiansø
Port w Christiansø. Fot. VisitDenmark

Wyspa Bornholm jest miejscem o bardzo bogatej historii, dzięki czemu, jak na niewielki jej rozmiar, znajdziecie tu wiele interesujących świadectw przeszłości. Jednym z nich są umocnienia i wały ziemne w okolicy miasteczka Aakirkeby, będące pozostałością po obozie warownym istniejącym tu ponad pięć tysięcy lat temu.

Interesującym zabytkiem są też malownicze ruiny twierdzy Hammershus, które są największym kompleksem średniowiecznych ruin zamku w całej Skandynawii. Warownię tą zaczęto budować już w XII wieku jako siedzibę władz kościelnych. Po kilku wiekach świetności zamek zaczął podupadać, jednak na szczęście w 1822 roku, ten piękny zabytek został objęty ochroną i dziś można zwiedzać jego fragmenty. Uwagę turystów zwracają na siebie też liczne na wyspie wiatraki, z których najciekawszy to, pochodzący z 1877 roku holenderski wiatrak w Årsdale, gdzie wciąż jeszcze od czasu do czasu mieli się ziarno na ogromnych, półtoratonowych żarnach.

Odwiedzając Bornholm koniecznie należy skosztować bornholmerów, czyli tradycyjnych wędzonych śledzi, z których najpopularniejszą potrawą jest Słońce nad Bornholmem. Składa się na nią kawałek śledzia wraz z surowym żółtkiem, szczypiorkiem, rzodkiewką i chlebem.

Wyspa stanowi prawdziwy raj dla rowerzystów, gdyż oferuje aż 235 kilometrów ścieżek rowerowych, w większości biegnących pośród pięknej przyrody. Natomiast dla wszystkich turystów Bornholm oferuje bogatą infrastrukturę zapewniającą miejsca noclegowe o bardzo zróżnicowanym standardzie.

Na wyspie Bornholm można się zetknąć z ciekawymi atrakcjami przyrodniczymi, takimi jak choćby Paradisbakkerne, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Rajskie Pagórki. Ten powstały na skutek ruchów tektonicznych i działania lodowca nieduży obszar leśny wyróżnia się imponującymi dolinami szczelinowymi i mutonami, czyli malowniczymi, podłużnymi pagórkami skalnymi o charakterystycznej polodowcowej strukturze.

Godnym polecenia miejscem jest także Las Almindingen, który wyróżnia się tym, że pomimo liczącej aż 2400 hektarów powierzchni nie jest wytworem natury, a powstał na miejscu wykarczowanego naturalnego zalesienia. Nie umniejsza to jednak urody lasu. Szczególnie warta odwiedzin jest niesamowita Dolina Echa, która charakteryzuje się niespotykaną gdzie indziej akustyką, .

Tekst: Kamila Lisek, Daleko-od-szosy.pl

Komentarze

#1 etykiety na rolce

#2 oczyszczalnia tunelowa

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO