Rønne

Duńskie miasto Rønne na wyspie Bornholm
Malowniczo położone Rønne to największe miasto na Bornholmie. Fot. infodania.eu

Początki Rønne sięgają XIII wieku, kiedy stolicą wyspy było Aakirkeby. Budowę miasta rozpoczęli w 1327 roku kupcy niemieccy związani z Hanzą. W tym samym roku Rønne otrzymało prawa miejskie. W 1512 w mieście powstała Szkoła Łacińska. Szybki rozwój w okresie panowania lubeckiego został zatrzymany po przejęciu wyspy przez Szwedów.

Na znaczeniu miasto zyskało w wieku XVIII dzięki morskiej wymianie handlowej. Rozpoczęto wówczas rozbudowę portu, który rozwijał się w szybkim tempie. Pod koniec XVIII wieku Rønne przejęło rolę głównego miasta wyspy, a w 1786 roku przeniesiono tu sąd bornholmski.

W 1866 uruchomiono połączenie parostatkiem ze szwedzkim miastem Ystad. Niedługo potem powiększono i wzniesiono latarnię morską.
Na początku XX wieku Rønne zostało połączone linią kolejową z Nexø, a kilkanaście lat później z Allinge.

W maju 1945 roku miasto zostało zbombardowane przez radzieckie lotnictwo. Zniszczeniu uległa wówczas większość budynków. Po tym wydarzeniu, dzięki pomocy Szwedów, w Rønne postawiono 225 drewnianych domków, z których część istnieje do dziś.

Historię Rønne i wyspy Bornholm można poznać bliżej w znajdującym się w mieście Muzeum Bornholmu, w którym zgromadzono m.in. słynne goldgubbery, czyli pochodzące z VI wieku złote tabliczki w wygrawerowanymi postaciami. Z kolei w XVII-wiecznej cytadeli funkcjonuje obecnie Muzeum Wojskowe, posiadające w swych zbiorach jedną z najstarszych w Danii armat z 1555 roku.

Do najciekawszych atrakcji Rønne należą stara kuźnia portowa z 1735 roku, latarnia morska z 1880 roku i najmniejszy w mieście dom przy ulicy Vimmelskaftet.

Do Rønne w sezonie letnim ze Świnoujścia kursuje bezpośrednio prom Polferries.

Komentarze

#1 pierścionek skrzydła

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO