Najlepszy dom na świecie stoi w Kopenhadze

Projekt Bjarke Inglesa "Ósemka"
Kopenhaska "Ósemka" uznana została za najlepszy budynek mieszkalny na świecie. Fot. BIG

Jeśli masz nadmiar gotówki i marzysz o zamieszkaniu w najlepszym domu na świecie, przeprowadź się do Kopenhagi. To właśnie w stolicy Danii stoi „Ósemka” - budynek, którego projekt właśnie zwyciężył na Światowym Festiwalu Architektury w Barcelonie. Jego autorem jest słynny duński architekt Bjarke Ingles.

Widok na dwa miasta i morze

Słynny dom w kształcie cyfry 8 położony jest w południowej części dzielnicy Ørestad na wyspie Amager. Poza specyficzną bryłą budynek ten wyróżnia się porośniętym trawą dachem, na który można z zewnątrz wejść schodami lub nawet wjechać rowerem. Z dachu rozciąga się widok na Kopenhagę, a przy dobrej pogodzie - na cieśninę Sund oraz położone na jej drugim brzegu, szwedzkie Malmö.

Cały budynek ma 60 tysięcy m2, na których znajduje się przedszkole, kawiarnia, restauracja, sklep, galeria oraz 476 mieszkań, z których prawie wszystkie różnią się od siebie. Niektóre posiadają nawet osobne ogródki.

„Ósemka” została oddana do użytku w ubiegłym roku. Mimo cen zaczynających się od 1 miliona koron za mieszkanko o powierzchni 58 m2, większość lokali znalazła już swoich lokatorów. Ale jeśli wyłożysz kwotę trzykrotnie wyższą, to masz jeszcze spore szanse na zakup mieszkania w najlepszym domu świata.

Na podbój świata

Bjarke Ingles i jego kopenhaska pracownia architektoniczna mają na swoim koncie wiele sukcesów. Kreatywni projektanci z Danii zdobyli międzynarodowe uznanie takimi projektami, jak Muzeum Narodowe Grenlandii, czy apartamentowiec W57 w samym sercu Manhattanu.

Wyróżnienie kopenhaskiej „Ósemki” na Światowym Festiwalu Architektury jest kolejnym potwierdzeniem geniuszu Bjarke Inglesa.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO