Polacy oszukani i wykorzystani

Polska blokada w Greve
Polacy próbowali odzyskać swoje pieniądze wszelkimi metodami. Fot. Maciej Ślęzak

„Czujemy się oszukani i wykorzystani. Wykonaliśmy kawał roboty, za którą nam nie zapłacono”. Tymi słowami zaczął rozmowę z dziennikarzem gazety związkowej 3F Damian Niedośpiał, jeden z 12 oszukanych Polaków, blokujących do niedawna plac robót w Greve niedaleko Kopenhagi.

Pół miliona koron

12 polskich pracowników firmy Nanotel DK dostało kilka dni temu pół miliona koron od duńskiego potentata budowlanego firmy NCC, dla której Nanotel był podwykonawcą. Ta kwota to wynik ugody NCC z regionalnym oddziałem 3F – największego duńskiego związku zawodowego. Ostatnią wypłatę dostali 20 sierpnia, a na kolejne pieniądze przestali liczyć, bo kilka dni przed blokadą i strajkiem otrzymali z Polski wiadomość, że pieniędzy dla nich nie ma i nie będzie.

Cóż mieli robić, poszli do związków i zaczęli walkę o swoje. Przecież tu trzeba za coś żyć a w Polsce zostawili rodziny, które czekają na pieniądze. Związki ostro zabrały się za sprawę i praktycznie po niecałych 2 tygodniach problem pieniędzy został pomyślnie rozwiązany. Oszukani są już w kraju, a wrocławski Nanotel utracił intratny kontrakt z NCC.

Znana persona

Pikanterii całej sprawie dodaje znana w Danii, szczególnie w Kopenhadze, persona – Tomasz Szajda. Ten „biznesmen i doradca” od kilku lat związany jest z różnymi firmami budowlanymi i rzekomo winien jest zarówno ludziom, jak i urzędowi podatkowemu wiele milionów koron. Choć oficjalnie nie prowadzi on żadnej działalności, to jako doradca i konsultant podpina się pod kolejne firmy i dalej prowadzi swój oszukańczy proceder.

Tu też pojawia się jako konsultant Nanotel DK czyli duńskiego oddziału Nanotel (Nanotel to notowana na GPW w Warszawie spółka akcyjna). Nanotel DK ma swą siedzibę przy Halmtorvet 29 w Kopenhadze dokładnie tam, gdzie jedno z ostatnich „dzieł” Tomasza Szajdy PDCH czyli Polish Danish Consulting House, spadkobierca DK Partner. Prowadzący tą sprawę Sekretarz związkowy Jesper Weihe dziwi się NCC, które już po raz czwarty zanotowało identyczną wpadkę z podwykonawcą z Polski związanym z Panem Tomaszem!

NCC odpiera krytykę

Rzecznik prasowy NCC Jesper Andersen odmawia komentarza w tej sprawie i odpiera wszelkie zarzuty twierdząc, że nie było powodów do sprzeciwu, aby konsultantem zewnętrznym Nanotel DK był Tomasz Szajda.

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO