Esbjerg

Esbjerg, Dania, pomnik
Sylwetki ludzi wpatrujących się w Morze Północne niedaleko Esbjerg.

Do 1864 roku Esbjerg było małą wioską rybacką. Intensywny rozwój tej miejscowości zaczął się wraz z utratą przez Danię Południowego Szlezwiku i decyzją duńskiego parlamentu o budowie portu w Esbjerg. Pod koniec XIX wieku mała osada zmieniła się w nowoczesny port, z którego jutlandzcy przedsiębiorcy eksportowali towary do Anglii.

Ze względu na stosunkowo krótką historię miasta w Esbjerg nie ma wiekowych zabytków. Do najciekawszych budowli w mieście należą Wieża Ciśnień, Kościół Św. Mikołaja i zaprojektowany przez Jørna Utzona Dom Muzyki.

Główne atrakcje turystyczne Esbjerg związane są z morzem. Największą z nich jest Muzeum Rybołówstwa i Żeglugi Morskiej, w którym oprócz modeli statków i przyrządów nawigacyjnych oglądać można żywe zwierzęta z Morza Północnego.

Mieszkańcy Esbjerg czas wolny spędzają na grze w golfa, wędkowaniu, wycieczkach rowerowych po malowniczej okolicy czy spacerach na plaży. Co roku w mieście odbywa się jeden z najlepiej obsadzonych w Danii turniejów szachowych.

Obecnie Esbjerg jest obecnie piątym pod względem liczby mieszkańców (82 tysiące) miastem Danii oraz największym duńskim portem handlowym i rybackim na Morzu Północnym. W mieście działają filie Uniwersytetu Południowej Danii i Uniwersytetu w Aalborg.

Esbjerg posiada regularne połączenie promowe z angielskim miastem Harwich.

Komentarze

#1 zbiornik na deszczówkę

#2 naszyjniki celebrytki

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO