Hillerød

Zamek Frederiksborg Hillerød Dania
Malowniczo położony zamek Frederiksborg przyciąga do Hillerød turystów z całego świata.

Hillerød założył król Fryderyk II, który na miejscu starego majątku Hillerødsholm w 1560 roku zainicjował budowę zamku Frederiksborg. W XVII wieku zamek stał się podmiejską rezydencją duńskich monarchów. Za sprawą króla Chrystiana IV miasto zyskało status centrum handlowego.

W latach 1692 – 1733 Hillerød nawiedziły 3 groźne pożary, które sprawiły, że poza zamkiem Frederiksborg w mieście nie zachowały się żadne budynki sprzed tego okresu. W 1859 roku dotkliwych zniszczeń na skutek pożaru doznał także zamek Frederiksborg. Jego odbudowa możliwa była dzięki finansowemu wsparciu ze strony właściciela browaru Carlsberg – J. C. Jacobsena. Od 1878 roku ponad 80 pałacowych sal tworzy Muzeum Narodowej Historii, otoczone pięknymi ogrodami.

Zamek królewski Frederiksborg jest głównym celem przyjazdów licznych turystów duńskich i zagranicznych do Hillerød. Miasto jest położone w pobliżu Kopenhagi, z którą posiada dogodne połączenie koleją podmiejską, co zachęca wielu odwiedzających stolicę Danii również do wizyty w Hillerød.

Obecnie miasto jest siedzibą władz Gminy Hillerød i Regionu Stołecznego.

Komentarze

#1 przewozy szczecin berlin

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO