Kolding

Zamek Koldinghus w duńskim mieście Kolding
Nad Kolding góruje średniowieczna rezydencja duńskich monarchów - zamek Koldinghus. Fot. infodania.eu

Najstarszy zachowany dokument odnoszący się do historii Kolding pochodzi z 1231 roku. Rozwojowi miasta w drugiej połowie XIII wieku sprzyjało położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Jednak decydujące znaczenie dla pozycji Kolding miało powstanie zamku królewskiego Koldinghus, którego wieża do dziś góruje nad miastem. Częstej obecności monarchów Kolding zawdzięczało liczne przywileje królewskie.

Szczególnie pomyślnym okresem w rozwoju gospodarczym Kolding był przełom XVI i XVII wieku. Miasto było wówczas jednym z ważniejszych ośrodków handlu bydłem. Załamanie gospodarcze nastąpiło na skutek udziału Danii w wojnie trzydziestoletniej, podczas której Kolding doznało wielu zniszczeń.

W czasie II wojny północnej w 1658 roku Kolding z okupacji szwedzkiej wyzwoliły połączone siły polsko-duńskie pod dowództwem Stefana Czarnieckiego. Wcześniej jednak miasto zostało splądrowane przez Szwedów, a następnie przez sojuszników Danii. Podczas oblężenia częściowemu zniszczeniu uległ także zamek Koldinghus. Rok później w Kolding wybuchła zaraza, przyczyniając się do wyludnienia miasta, które już nigdy nie odzyskało swojej świetności.

Kolding na krótko stało się centrum administracyjnym Danii wraz z przybyciem do miasta rodziny królewskiej, szukającej schronienia po bombardowaniu Kopenhagi przez wojska angielskie w 1807 roku. W połowie XIX wieku w Kolding powstał port handlowy nad fiordem, znacząco przyczyniając się rozwoju ekonomicznego miasta.

Rozwój ten ponownie przerwały wojny o Szlezwik, podczas których miasto było okupowane przez wojska pruskie. Okres po 1864 r. charakteryzował się uprzemysłowieniem i dynamicznym rozwojem gospodarczym Kolding, wynikającym m.in. z otwarcia linii kolejowej. W mieście powstały wówczas zakłady spożywcze, kosmetyczne i odzieżowe.

Obecnie Kolding liczy przeszło 50 tysięcy mieszkańców. W mieście działa Szkoła Wzornictwa oraz filia Uniwersytetu Południowej Danii. Życie kulturalne Kolding skupia się wokół centrum Nikolai Komplekset, Teatru Kolding, Muzeum Sztuki Tapholt i sali koncertowej Godset.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych miasta, obok zamku Koldinghus, należy ogród botaniczny Geografisk Have.

Komentarze

#1 podwójne kolczyki

Dodaj artykuł za darmo
Specjalista SEO